Organik pamuk simge

Organik Pamuk ve Organik Tekstil nedir?

* Organik Pamuk: Dünya için...


Organik pamuk çalışmaları birçok ülkedeki çevresel farkındalığın gelişmesi ile 1970'lerde başlamıştır; Çevre üzerinde en etkili kirleticilerden birisi de tarım ilaçlarıdır. Dikkatsizce kullanılan zirai ilaçlar doğal yaşam dengesini kötü şekilde bozmaktadır. Bu ilaçlar elyaf üzerinde kalıntı şeklinde kalıp, zaman içinde giysilerden vücuda da geçebilmektedir.
Organik pamuk üretiminde herhangi bir kimyasal ilaç kullanılmaz, böylece çevre etkisi azaltılmış olur.
Ayrıca, Organik pamuğun tüm üretim sürecinde çevre etkisi minimize edilmiş, insanlara da zarar vermeyen katkılar veya boyarmaddeler kullanılır. Sonuçta üretilmiş olan giysi, tenden vücuda geçen bir zararlı madde içermediği gibi, imalatı sırasında da doğaya minimum derecede zarar vermiş olur. Tabii ki bu ürünler kullanım ömrü bittiğinde de geri dönüşümü sırasında çevreye zarar vermezler.

Organik "lisanslı" ürünler sadece çevreye saygılı değil, aynı zamanda tüm üretim süreci kontrollu/izlenebilir olduğu için aynı zamanda sosyal ve insan haklarına da saygılı ürünlerdir.

* Organik Pamuk: Sağlığımız için... Organik ürünler kalıntı olmayan pamuklardan, patojenik veya allerjik etki doğurmayan özel boya/baskı malzemeleri ile üretildiği için özellikle bebek/çocuk giysilerinde çok önemlidir. Maksimum korumayı sağlamak için genellikle hafif enzimler ile nihai işlemi yapılıp, daha da güvenli hale gelirler. Bebeklerde uzun süreli temasta bulunan body'ler pijamalar, iç çamaşırları için bu özellik çok önemlidir. Aynı etki tüm iç çamaşırı, spor giysileri, yoga kıyafetleri gibi ürünlerde de geçerlidir.
* Organik Pamuk: Geleceğimiz için... Yukarıda dediğimiz gibi, organik ürünler üretim prosesleri sırasında çevreyi korurlar, sürdürülebilir bir ortam sağlarlar ve böylece çocuklarımız ve torunlarımıza "yaşanılabilir bir Dünya" bırakma sorumluluğumuzu yerine getirmemizde yardımcı olurlar.
Normal pamuktan üretilmiş Ekolojik ürünleri için ise, kumaşlar yine ağır metal vb içermeyen "Ökotex" sertifikalı boyarmadde ve kimyasallar ile işlem görür. Bu ürünler de giyildiğinde insan sağlığına zararlı etki oluşturmayacak şekilde boya/baskı işlemine tabi tutulmuşlardır.


Bir ürünün Organik koşullarına uygun olarak imal edildiğiniz nasıl anlarız?

Tekstil sektöründe bir ürünün organik koşullarına uygun olarak imal edilip size sunulduğunu denetleyen kurum "Global Organic Textile Standard" organizasyonu, kısaca GOTS'dur. Organik ürünlerin tarladan size ulaşana kadar doğru şekilde üretildiğini GOTS sertifikası belirler. Sertifikalı üreticiler, GOTS için akredite inceleme kurumları tarafından düzenli denetlenir ve gerekli koşulları yerine getirdikleri doğrulanır. Gerçekten "organik" bir ürün etiketinde mutlaka bu sayfanın başındaki GOTS logosunu ve altında nihai üreticinin lisans numarasını içermelidir.
Yıllardır GOTS Organik sertifikalı üretici olan OZMOZ/Simurg Tasarım; Hammadde ve ara işlemler için de yine aynı sertifikaya sahip tedarikçilerle çalışır.
Ozmoz gots logo
Ozmoz ve Simurg Tasarım Sertifika numarası
ETKO: Gözetim kurumunun ismidir.

** Unutmamalı ve unutturmamalıyız! **
"Dünya bize atalarımızdan miras değildir, onu torunlarımızdan ödünç aldık..."

Çevreyi düşünelim, atıklarımıza ve çevre kirliliğinin azaltılmasına dikkat edelim!!!

Eskimiş giysilerinizi lütfen çöpe atmayın, çevrenizdeki/ilçenizdeki yardım kuruluşlarına iletin.
Böylece ihtiyacı olanların kullanmasına yardımcı olun hem de çevrenizi korumuş olun.

Organik Ürünler için anahtar kelimeler nedir?
 • Çevre bilinci
 • Kullanıcı dostu
 • Sürdürülebilir üretim
 • Sosyal güvenceli üretim / kayıtlı ticaret
 • Soru ve bilgi isteğiniz için;

  Lütfen bize yazın...

  Ozmoz Tekstil
  5747/2 Sk. No:21 K:2, MTK Sitesi
  Çamdibi, İzmir
  Tel: +90 232 431 1399